Otogaz Özel Sayfa

 

 

 

LPG-Benzin yakıt tasarrufunu hesaplamak için tıklayınız.

 

LPG (Likit petrol gazları), doğal olarak yeraltındaki gaz birikimlerinden sağlanacağı gibi, petrolün damıtılması ve parçalanması sırasında elde edilen ve basınç altında sıvılaştıran propan, bütan ve bu gazların oluşturduğu hidrokarbon karışımlardan da elde edilir. LPG, basınç uygulanarak sıvılaştırılır. Sıvılaştırılmış LPG'nin hacmi düşer ve taşıma, depolama, ölçme işlemleri kolaylıkla yapılır. Basınçlı kaplar içerisinde sıvı halde depolanan LPG, kullanıldığı cihaza transfer edilirken uygulanan basıncın kaldırılması ile gaz hale geçer ve gaz fazında kullanılır. Normalde renksiz ve kokusuz olan LPG, bulunduğu ortamda kullanıcılar tarafından kolaylıkla ayırt edilmesi için, etil merkaptan ile kokulandırılarak tüketiciye sunulur.

 

LPG Sistemleri Teknik Bilgiler için tıklayınız.

 

Neden LPG Sistemleri


 

• Lpg benzine göre çok daha ucuz bir yakıttır: Benzine göre şehir içi trafiğinde %40-50, uzun yolda % 50-60 oranında daha ekonomiktir. Bu oranların doğruluğu için aracın benzin ve LPG ve bakımları düzenli yapılmalıdır.

·         • LPG aracın motor ömrünü uzatır:  LPG’li araçlarda silindirlere gönderilen gazın yanmasından sonra motorda asit ve karbon bırakmadığından aracın motor yağını eritmez, kalitesini bozmaz. Motor yağının azalması yada kirlenmesi silindirlerdeki aşınmayı hızlandırdığından LPG’li araçlarda temiz kalan motor yağı araç silindir ve gömleklerinin zarar görmesini engeller.

·         • LPG’li araçlarda yağ sarfiyatı daha düşüktür:  Benzinli araçlarda motor yağı takriben 5.000-6.000 km’de bir değişirken LPG’li araçlarda 8.000-10.000 km’ye çıkmaktadır.

·         • LPG’de oktan değeri yüksektir: Yüksek oktan numarası motorun yüksek sıkıştırma oranları ile herhangi bir vuruntu olmadan çalışabilmesinde faydalıdır. Böylece bir motordan daha yüksek bir güç, dolayısıyla yakıt ekonomisi sağlanır. Gaz yakıtların standart atmosfer şartları altında tutuşması için gerekli enerjide benzine nazaran daha az olmaktadır.LPG ‘nin oktan sayısı benzinden yüksek olduğundan, motorlarda daha yüksek kompresyon oranı ile kullanılabilir.Sağlıklı yanması sayesinde motor parçalarında sızıntı ve aşınma benzinli motorlara oranla çok daha az olur.

·         • LPG benzine nazaran daha düşük sıcaklıklarda buharlaştığı için havayla kolayca karışır: Böylece kurum oluşturmayan tam yanma sağlanır. LPG yüksek termodinamik özelliklere sahip olduğundan daha kolay ve iyi yanma sağlar.

·         • LPG ‘de kapalı yakıt sistemi mevcuttur: Tamamen kapalı yakıt sistemi akıtma ve buharlaşma kaybını ortadan kaldırır.
LPG gaz olduğundan hava /gaz karışım oranı uygun olduğundan (hava ile iyi karıştığından) tam olarak yanar.Dolayısıyla yanma verimi yüksektir.Bu da egzostun kötü koku yaymasını engeller.

·         • LPG ateşleme bujisinin ömrünü uzatır : Yanma odalarında yada ateşleme bujilerinde tortu oluşmaz, zira LPG’nin farklı karışımlardaki kuvvetlendiricilere ihtiyacı bulunmamaktadır. Ateşleme bujileri, diğer yakıtlardan özellikle kurşunlu benzin kullanan araç motorlarındaki bujilere nazaran daha uzun ömürlüdür.

·         • LPG ‘li araçta karbüratör masrafı azalır: LPG yakıtlı motorlardaki karbüratör birkaç hareketi, parça ve kirliliği engelleyecek havalandırmasız basit bir mekanizma olup, karbüratör servisi ve tamiri yok denecek kadar azdır.

·         • LPG ile çalışan motorlarda yakıt pompası gerekmez : LPG kendinden tazyikli olduğu için, benzinli motorlarda olduğu gibi yakıt pompasına ihtiyaç yoktur. Bu durum tamirat veya değişimden doğacak masrafları da azaltır.

·         • LPG Temiz Yakıttır : LPG saf olduğundan karter yağını sulandırmaz ve motor yağının değiştirilme süresini uzatır. Motoru temiz tutar, karbon ve kurum oluşturmaz, dolayısıyla motorun ömrünü uzatır. Motor karterini yada motorun yanma odalarını kirletmez. LPG pistonların, sekmanların, valflerin ve bujilerin aşınmasından meydana gelecek kurşun, vernik ya da karbon atığı çıkartmaz.

·         • LPG, benzine oranla doğa dostu bir yakıttır: Kurşunlu ve kurşunsuz, eski ve yeni teknoloji tüm motorlara uyum sağlar.Yanma prosesi sonucu ortaya çıkan HC, CO ve NOX gibi zararlı atık maddeler benzine oranla daha azdır.

·         • LPG sistemi komplike olmadığından ve çok sayıda parça içermediğinden sıklıkla bakım gerektirmez: Lpg Sisteminin bakım zamanı daha uzun olduğu için çok daha masrafsızdır..Tamir için harcanan parayı ve zamanı azaltır.

·         • LPG’li araçlar hem gaz ile hem benzinle çalışır: Aracın gazdan benzine benzinden gaza geçişi araç içinde monte edilen kontrol düğmesi ile mümkün olur ayrıca belirlenen devirde geçmesi de mümkündür. Sıralı Otogaz Sistemlerine ilave edilen ısı sensörleri sayesinde sistem istenilen ısıya ulaştığında otomatik olarak benzini kesip gaza geçebilir hale getirilmiştir

·         • LPG kullanan taşıtların benzin kullanan taşıtlara göre performanslarında çok fazla değişiklik olmaz: Bu durum hacimsel olarak kalorifik değerinin benzine göre düşük olmasından kaynaklanır.İhmal edilebilir.Bu dezavantajına karşılık sahip olduğu %10 oktan fazlalığı sayesinde motor vuruntusunu (detonasyon ) yapmaması önemli bir avantaj oluşturmaktadır.

·         • LPG yakıtlı motorlar, dizel motorlara göre aynı mesafeler için daha fazla beygir gücü üretirler:
 

 

 

DİZEL

BENZİN

LPG

Hava Yakıt Bileşim Kalitesi

Çok zayıf

Zayıf

İyi

Oktan Değerlendirilmesi

N/A

90

100

CO yayılması

Orta

Yüksek

Orta

HC

Yüksek

Yüksek

Orta

NOX

Yüksek

Yüksek

Orta

Hava/Yakıt Oranı

14.5/1

14.7/1

15.1/1

 

LPG Sistemleri Teknik Bilgiler için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

Nazar Otomotiv & Gazi Usta

LPG Dönüşüm Sistemleri & Oto Tamir ve Bakım Servisi

Adres: Sanayi Sitesi, 2.Blok, No:4 AFYONKARAHİSAR  Tel: 0272 213 63 04, 0535 445 34 66

Web:www.nazarotomotiv.com   E-Posta:nazarotomotiv1@hotmail.com

Nazar Otomotiv MSN Destek Hattı: nazarotomotiv1@hotmail.com

  ©
  www.nazarotomotiv.com 2005-2011  Afyonkarahisar - Türkiye                        ÖzekNet